preloader

تست Widal

نمونه جهت آزمایش چیست؟

آمادگی لازم جهت آزمایش

 

*منظور از آمادگی این است که شما کی میتوانید جهت آزمایش مراجعه کنید، ناشتا یا غیر ناشتا و یا نیاز به مصرف دارویی هست یا خیر!

عنوان مقادیر به دست آمده توضیحات

پاسخ سوال اول:

تست Widal متدی است که به تشخیص احتمالی تب روده یا همان تب حصبه کمک می کند. اگرچه این آزمایش دیگر در ایالات متحده آمریکا یا سایر کشورهای توسعه یافته به طور متداول انجام نمی شود، اما همچنان در بسیاری از کشورهای در حال توسعه که تب روده در آن ها اندمیک است و با منابع محدود، نیاز به تست های مقرون به صرفه و سریع به صورت جایگزین دارند، استفاده می شود. با وجود آسان بودن انجام این تست، نگرانی هایی در خصوص قابل اطمینان بودن آن وجود دارد. این تست برای تب حصبه اختصاصی نیست و در صورتی که فرد عفونت نداشته باشد می تواند مثبت شود.

تب روده یک بیماری تهدیدکننده حیات است که در اثر عفونت با باکتری سالمونلا انتریکا سروتایپ تیفی (S. typhi) ایجاد شده و معمولا از طریق مواد غذایی و نوشیدنی های آلوده به مدفوع منتقل می شود. علائم این بیماری شامل تب بالا، خستگی، سر درد، درد شکمی، اسهال یا یبوست، کاهش وزن و راش هایی تحت عنوان رز اسپات است. تشخیص و درمان زود هنگام بیماری اهمیت دارد زیرا عوارض جدی از جمله خونریزی و پرفوراسیون روده ممکن است در عرض چند هفته رخ دهد.

این عفونت در ایالات متحده آمریکا و سایر کشور های در حال توسعه از جمله هند، بخش هایی از جنوب، شرق و جنوب شرقی آسیا، و کشور هایی در آفریقا، کارائیب، آمریکای جنوبی و مرکزی و اروپای شرقی شایع تر است. موارد تب روده در ایالات متحده آمریکا معمولاً به مسافرانی از این مناطق اندمیک مربوط است.

در ایالات متحده و سایر کشور های توسعه یافته تست تب روده معمولاً شامل یک کشت خونی به منظور شناسایی باکتری طی هفته اول تب می باشد. همچنین ممکن است یک کشت مدفوع، ادرار یا مغز استخوان نیز انجام شود. با این وجود، کشت خون در مناطقی از جهان که فاقد منابع لازم برای تجهیزات اتوماتیک هستند، می تواند کارا و سرعت بخش باشد. در کشور های در حال توسعه مثل کشور های آفریقایی، همچنان به جای کشت، تست Widal انجام می شود؛ زیرا ساده تر، سریع تر و ارزان تر است.

بر اساس گفته ی سازمان بهداشت جهانی (WHO)، با توجه به عوامل مختلفی که می تواند بر نتایج آزمایش Widal تأثیر بگذارد، بهتر است بیش از حد به این آزمایش اعتماد نشود. در عوض WHO، به استفاده از کشت، هر زمان که ممکن باشد توصیه می کند. با این حال تا زمانی که گزینه ساده، ارزان و قابل اعتماد دیگری در دسترس نباشد، استفاده از تست Widal در کشور هایی با منابع محدود ادامه خواهد یافت. امروزه، تست های آنتی بادی سریع جدیدتری به صورت تجاری در دسترس هستند که تعداد زیادی از آن ها در مطالعات مقایسه ای در کشور هایی مثل هند و آفریقا، از نظر قابل اطمینان بودن، گنجانده شده اند. به نظر می رسد که یافته ها در تشخیص این عفونت، با توجه به میزان قابل اعتماد بودن کشت خون، می توانند متفاوت باشند.

متن سوال پاسخ سوال

دیدگاهتان را بنویسید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟