preloader
Mononucleosis

تست مونونوکلئوزیس – Mononucleosis (Mono) Test

برای شناسایی و کمک به تشخیص مونو نوکلئوز عفونی (مونو) ممکن است آزمایش انجام شود.

 

سایر نام های رایج تست :

Mononucleosis Spot Test, Mononuclear Heterophile Test, Heterophile Antibody Test, Monospot

نام رسمی : Infectious Mononucleosis Rapid Test

زمانی که فردی، به ویژه یک نوجوان، علائمی از مونو نوکلئوز از جمله تب، گلو درد، تورم غدد و خستگی داشته باشد، آزمایش انجام می شود.

نمونه جهت آزمایش چیست؟

نمونه خونی که از ورید بازو یا خراش نوک انگشت گرفته شده استفاده می شود.

آمادگی لازم جهت آزمایش

آمادگی خاصی لازم نیست.

 

*منظور از آمادگی این است که شما کی میتوانید جهت آزمایش مراجعه کنید، ناشتا یا غیر ناشتا و یا نیاز به مصرف دارویی هست یا خیر!

عنوان مقادیر به دست آمده توضیحات

پاسخ سوال اول:

مونو نوکلئوز عفونی که معمولا مونو نامیده می شود، به عفونتی که معمولا در اثر ویروس ابشتین-بار (EBV) ایجاد می شود، اطلاق می گردد. تست مونو پروتئین هایی تحت عنوان آنتی بادی های هتروفیل را در خون شناسایی می کند که توسط سیستم ایمنی در پاسخ به عفونت EBV تولید می شوند.

مونو نوکلئوز عفونی با مجموعه ی خاصی از علائم مشخص می شود که اغلب نوجوانان را تحت تأثیر قرار می دهد. افراد مبتلا به مونو اغلب دچار تب، گلو درد، غدد متورم و خستگی هستند. بسیاری از آن ها ممکن است دچار بزرگی طحال و تعداد کمی دچار بزرگی کبد نیز باشند. علائم معمولاً یک ماه پس از عفونت اولیه بروز کرده و ممکن است چندین هفته ادامه یابد. خستگی مربوطه ممکن است تا چندین ماه ادامه پیدا کند. مونو معمولاً یک حالت خود محدود شونده است؛ علائم بدون درمان خاصی برطرف می شوند.

ویروس ابشتین-بار بسیار شایع و مسری است. بر اساس مرکز پیشگیری و کنترل بیماری (CDC)، بیشتر مردم ایالات متحده آمریکا در بخش هایی از زندگی خود به EBV آلوده شده اند. ویروس در بزاق فرد آلوده وجود دارد و به آسانی از طریق تماس نزدیک مثل بوسیدن یا استفاده از ظروف مشترک از فردی به فرد دیگر منتشر می شود.

بیشتر اوقات، عفونت EBV در کودکی رخ داده و بدون علامت بوده یا علائم کمی ایجاد می کند. با این وجود، بر اساس CDC می تواند در حدود 25% از نوجوانان و جوانان باعث ایجاد علائم مرتبط با مونو نوکلئوز عفونی شود. مونو می تواند هر شخصی را در هر سنی تحت تأثیر قرار دهد؛ اما شیوع آن در جمعیت های جوان مثل دانش آموزان دبیرستانی، دانشجویان و سربازان بیشتر است.

تست مونو، 71 تا 90% دقیق است و می تواند به عنوان تست اولیه برای تشخیص مونو نوکلئوز عفونی به کار رود. با این وجود، تست به میزان 25% نتیجه ی منفی کاذب دارد؛ زیرا برخی افراد آلوده به EBV، آنتی بادی های هتروفیل که تست مونو برای شناسایی آن ها طراحی شده را تولید نمی کنند. در صورتی که تست مونو منفی شود اما همچنان شک بالایی در خصوص عفونت وجود داشته باشد، معمولاً آزمایش اختصاصی آنتی بادی های EBV انجام می شود.

معمولاً آزمایش شمارش کامل سلول های خونی (CBC) و اسمیر خون نیز انجام می شود؛ زیرا مونو با تعداد بالای گلبول های سفید (WBC) و وجود گلبول های سفید غیر معمول (که به عنوان لنفوسیت های واکنشی گزارش می شوند) که در اسمیر خون دیده می شود نیز شناخته می شود.

بر اساس CDC، مثال هایی از سایر علل مونو عبارتند از :

 • سیتومگالو ویروس (CMV)
 • هپاتیت A، هپاتیت B یا هپاتیت C
 • HIV
 • سرخجه
 • توکسوپلاسموز
پاسخ سوال دوم:

تست مونو نوکلئوز، برای تعیین اینکه آیا فرد دارای علائم به مونو نوکلئوز عفونی (مونو) مبتلاست یا خیر استفاده می شود. این تست برای شناسایی پروتئین هایی در خون تحت عنوان آنتی بادی های هتروفیل که توسط سیستم ایمنی در پاسخ به عفونت حاصل از ویروس ابشتین-بار (EBV)، شایع ترین علت مونو، ایجاد می شود، استفاده می گردد.

بسیاری اوقات، تست مونو به همراه آزمایش شمارش کامل سلول های خونی (CBC) درخواست می شود. CBC برای تعیین اینکه آیا گلبول های سفید فرد افزایش یافته و یا تعداد قابل توجهی از لنفوسیت های واکنشی در خون حضور دارند، استفاده می شود. مونو، با حضور گلبول های سفید غیر معمول شناخته می شود.

اگر تست مونو در ابتدا منفی باشد، اما پزشک همچنان به مونو مشکوک باشد، تست یک هفته بعد یا دیر تر به منظور تعیین ایجاد آنتی بادی های هتروفیل تکرار خواهد شد. اگر تست مونو منفی باقی بماند، یک تست اختصاصی برای آنتی بادی های EBV برای تأیید یا رد کردن وجود این عفونت استفاده خواهد شد. همچنین ممکن است یک تست استرپ به همراه تست مونو به منظور تعیین اینکه آیا گلودرد فرد به علت عفونت استرپتوکوکی گروه A به همراه مونو نوکلئوز یا بدون آن است، انجام شود.

پاسخ سوال سوم:

تست مونو در ابتدا زمانی درخواست می شود که فرد، به ویژه نوجوان و جوان، علائمی داشته باشد که پزشک را به مونو نوکلئوز عفونی مشکوک کند. علائم این بیماری گاه ممکن است با علائم سرما خوردگی یا آنفلوانزا اشتباه گرفته شوند. برخی از علائم شایع تر مونو عبارتند از :

 • تب
 • سر درد
 • گلو درد
 • تورم غدد گردن و زیر بغل
 • ضعف بیش از حد یا خستگی

برخی افراد ممکن است علائم دیگری را نیز تجربه کنند؛ از جمله :

 • درد شکم
 • بزرگی کبد یا طحال
 • راش

در صورتی که نتیجه ی تست منفی شود اما شک به مونو همچنان بالا باشد، ممکن است تست تکرار شود.

پاسخ سوال چهارم:

نتیجه مثبت تست مونو به همراه افزایش تعداد گلبول های سفید و وجود لنفوسیت های واکنشی در اسمیر خون، در حضور علائم مربوط به مونو نوکلئوز، نشان دهنده ی تشخیص احتمالی مونو نوکلئوز عفونی است.

نتیجه منفی در تست مونو نیازمند تفسیر دقیق است.

 • اگر علائم و لنفوسیت های واکنشی وجود داشته باشند اما تست مونو منفی شود، ممکن است برای شناسایی آنتی بادی های هتروفیل بسیار زود بوده باشد و یا فرد مبتلا یکی از افرادی باشد که آنتی بادی های هتروفیل تولید نمی کنند. تست مونو ممکن است بعدا تکرار شود و یا تست های اختصاصی برای آنتی بادی های EBV به منظور تأیید یا رد کردن تشخیص مونو نوکلئوز انجام شوند.
 • بیشتر نوزادان و کودکان، آنتی بادی های هتروفیل را تولید نمی کنند؛ بنابراین حتی در صورت ابتلا به عفونت EBV، نتیجه منفی در تست مونو نشان خواهند داد. این جمعیت به ندرت تست می شوند؛ زیرا به طور معمول علائم مونو نوکلئوز عفونی را نشان نمی دهند.
 • افرادی که نتیجه ی منفی در تست مونو نشان می دهند اما لنفوسیت های واکنشی نداشته یا به مقدار کمی دارند، ممکن است با میکروارگانیسم های دیگری از جمله سیتومگالو ویروس (CMV) یا توکسوپلاسموز آلوده شده باشند که باعث بروز علائم شده است. اگر عفونت در طی بارداری رخ دهد، تعیین علت آن اهمیت دارد؛ زیرا برخی عفونت های مشابه، با مشکلات بارداری و آسیب به جنین در ارتباط اند. همچنین در صورت وجود گلو درد استرپتوکوکی، تشخیص آن اهمیت دارد؛ زیرا نیازمند درمان فوری با آنتی بیوتیک ها است (از آنجا که EBV یک ویروس است؛ با آنتی بیوتیک ها قابل درمان نیست).
سایر سوالات مرتبط با Mononucleosis

متن سوال پاسخ سوال
آیا چیز دیگری باید بدانیم؟

انجام تست مونو سریع و آسان است، اما این تست برای آنتی بادی های هتروفیل اختصاصی است؛ نه برای EBV. این تست همچنین ممکن است در افراد مبتلا به لنفوم، لوپوس و برخی سرطان های گوارشی مثبت شود؛ هرچند به عنوان عامل تشخیصی در این بیماری ها به کار نمی رود.

زمانی که تست مونو منفی باشد اما پزشک بخواهد اطلاعات بیشتری در خصوص حضور و وضعیت عفونت EBV به دست آورد، ممکن است یک یا تعداد بیشتری از ترکیب آنتی بادی های EBV را درخواست کند. این تست ها می توانند نشان دهند که آیا فرد مستعد ابتلا به EBV است، اخیرا به عفونت مبتلا شده، در گذشته به عفونت دچار شده، و یا عفونت EBV در او مجددا فعال شده است.

آنتی بادی های هتروفیل پس از هفته ششم بیماری کاهش یافته و تست مونو با از بین رفتن عفونت، منفی خواهد شد.

عفونت مونو نوکلئوز چقدر جدی است؟

علائم این بیماری معمولا با درمان حمایتی مثل استراحت و مصرف مایعات فراوان، طی 1 تا 4 ماه برطرف می شوند. گاه ممکن است طحال و کبد فرد بزرگ شده و تا زمان برگشت این اعضا به سایز عادی، فرد مجبور به محدود کردن فعالیت های خود باشد. مشکلات قلبی یا درگیری سیستم عصبی مرکزی به ندرت اتفاق می افتند. مونو نوکلئوز عفونی ممکن است باعث نارسایی شدید کبدی به ویژه در مردان با ژن XLP خاص شود. در برخی موارد نادر، مونو نوکلئوز می تواند کشنده باشد.

آیا مونو نوکلئوز “بیماری بوسیدن” است؟

انتشار ویروس اپشتین بار (EBV) نیاز به تماس با بزاق یک فرد آلوده دارد؛ که هنگام بوسیدن رخ می دهد. با این حال، ایجاد عفونت مستلزم بوسیدن نیست. بزاق موجود بر روی اسباب بازی های کودکان، بطری های آب، مسواک ها، لیوان ها و دست ها نیز می تواند ویروس را منتقل کند. معمولاً انتقال این ویروس از طریق هوا یا خون اتفاق نمی افتد. دوره نهفتگی یا مدت زمان بین ابتلا به عفونت تا بروز علائم از 4 تا 6 هفته متغیر است.

افرادی که به مونونوکلئوز عفونی مبتلا هستند می توانند به مدت چند هفته عفونت را به دیگران منتقل کنند. بسیاری از افراد سالم که قبلاً به این ویروس آلوده شده اند می توانند ویروس را به طور متناوب در طول زندگی با خود داشته و پخش کنند؛ در حالی که انجام تست بر روی آنها برای شناسایی ویروس عملی نیست. بنابراین، جلوگیری از شیوع ویروس تقریباً غیرممکن است و تقریباً همه ی افراد تا سن 40 سالگی به عفونت EBV، اما نه الزاماً مونو، مبتلا می شوند.

آیا ویروس ابشتین-بار (EBV) می تواند باعث ایجاد سندروم خستگی مزمن شود؟

تا امروز، هیچ گونه شواهد آزمایشگاهی وجود نداشته که نشان دهد عفونت EBV می تواند منجر به سندرم خستگی مزمن شود.

آیا ممکن است فرد بیش از یک بار به مونو نوکلئوز عفونی مبتلا شود؟

اگرچه علائم مونونوکلئوز عفونی معمولا طی 1 یا 2 ماه از بین می رود، اما EBV در تعدادی از سلول های بدن تا آخر عمر فرد به صورت غیرفعال باقی می ماند. به صورت دوره ای، ویروس می تواند دوباره فعال شود و معمولا در بزاق افراد آلوده مشاهده می شود. این فعال سازی مجدد معمولا بدون وجود علائم بیماری اتفاق می افتد.

آیا EBV می تواند باعث ایجاد بیماری های جدی دیگری شود؟

EBV با برخی سرطانها مانند لنفوم بورکیت، بیماری هوچکین، کارسینوم نازوفارنکس و لنفوم ناشی از ایدز در ارتباط بوده و همچنان از نظر ارتباط احتمالی با سایر سرطانها مورد بررسی قرار می گیرد. شیوع این بیماری ها پایین است و موارد لنفوم بورکیت و کارسینوم نازوفارنکس در درجه اول در خارج از ایالات متحده آمریکا رخ می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟