preloader
hCG

تست بارداری – Pregnancy Test (hCG)

برای تأیید بارداری، شناسایی حاملگی خارج رحمی، نظارت بر بارداری در معرض خطر شکست، گاه به منظور غربالگری زنان از نظر بارداری، پیش از برخی معالجات پزشکی و نیز به عنوان بخشی از مجموعه تست هایی که برای غربالگری ناهنجاری های جنین استفاده می شوند، ممکن است آزمایش انجام شود.

زمانی که فرد به بارداری مشکوک باشد (تست طی 10 روز پس از از دست رفتن چرخه ی قاعدگی قابل اطمینان است و  برخی روش ها می توانند حتی زودتر از این زمان، hCG را تشخیص دهند)، علائم حاملگی خارج رحمی یا شکست بارداری داشته باشد و یا پیش از برخی معالجات پزشکی آزمایش انجام می شود.

نمونه جهت آزمایش چیست؟

نمونه ادراری که ترجیحا مربوط به اول صبح باشد و یا نمونه خونی که از ورید بازو گرفته شده استفاده می شود.

آمادگی لازم جهت آزمایش

پیش از جمع آوری نمونه ادرار، فرد باید از نوشیدن مقدار زیاد مایعات خودداری کند؛ زیرا ادرار بیش از حد رقیق شده و می تواند منجر به نتیجه منفی کاذب شود.

برای تهیه نمونه خونی آمادگی خاصی لازم نیست.

 

*منظور از آمادگی این است که شما کی میتوانید جهت آزمایش مراجعه کنید، ناشتا یا غیر ناشتا و یا نیاز به مصرف دارویی هست یا خیر!

عنوان مقادیر به دست آمده توضیحات

پاسخ سوال اول:

گنادوتروپین کوریونی انسانی (hCG) هورمونی است که توسط جفت زن باردار تولید می شود. در اوایل بارداری، سطح hCG در خون افزایش می یابد و در ادرار از بین می رود. آزمایش بارداری، hCG را در خون یا ادرار شناسایی کرده و حاملگی را تأیید یا رد می کند.

در هفته های اول بارداری، وجود hCG در حفظ عملکرد جسم زرد مهم است. تولید hCG در سه ماهه اول (10-8 هفته) یک بارداری طبیعی به طور پیوسته افزایش یافته و در هفته دهم بعد از آخرین چرخه قاعدگی به اوج خود می رسد. سطوح، سپس در زمان باقی مانده از بارداری به آرامی کاهش می یابند. hCG در عرض چند هفته پس از زایمان دیگر قابل تشخیص نیست.

هنگامی که حاملگی در خارج از رحم رخ می دهد (خارج رحمی)، سطح hCG در خون با سرعت کمتری افزایش می یابد. هنگامی که فرد مشکوک به حاملگی خارج رحمی باشد، اندازه گیری سطح hCG در خون (آزمایش کمی) در طول زمان می تواند به تشخیص حاملگی خارج رحمی کمک کند.

به طور مشابه، هنگامی که جنین نقص کروموزومی مانند سندرم داون داشته باشد، ممکن است سطح خونی hCG غیر طبیعی باشد. آزمایش hCG به طور معمول به همراه چند آزمایش دیگر به عنوان بخشی از غربالگری ناهنجاری های جنین بین هفته 11 تا 20 بارداری استفاده می شود.

پاسخ سوال دوم:

تست های hCG بارداری که یک نتیجه مثبت یا منفی می دهند (کیفی) وجود hCG را تشخیص می دهند. این تست ها ممکن است در آزمایشگاه، مطب پزشک و یا در منزل با استفاده از کیت تست حاملگی خانگی انجام شوند. روش ها ممکن است کمی متفاوت باشند اما در اکثر موارد، نوار تست درون یک لیوان حاوی ادرار جمع آوری شده و یا در معرض جریان ادرار یک زن قرار می گیرد. یک خط رنگی (یا تغییر رنگی دیگری) در مدت زمان مشخص شده طبق هر دستورالعمل که معمولا حدود 5 دقیقه است، ظاهر می شود. برای به دست آمدن نتایج دقیق آزمون، پیگیری دقیق دستورالعمل های آزمون اهمیت دارد. اگر نتیجه ی تست منفی باشد، اغلب چند روز بعد تکرار می شود. از آنجا که hCG به سرعت بالا می رود، یک آزمایش منفی اولیه می تواند در این بازه ی زمانی مثبت شود.

تست کمی hCG که اغلب بتا (β-hCG) hCGنامیده می شود، میزان hCG موجود در خون را اندازه گیری می کند. این تست ممکن است در موارد زیر مورد استفاده قرار گیرد :

 • تأیید حاملگی
 • به همراه تست پروژسترون برای کمک به تشخیص حاملگی خارج رحمی
 • در تشخیص و نظارت بر بارداری که ممکن است شکست بخورد
 • پایش زنان بعد از سقط جنین

اندازه گیری hCG خون همچنین ممکن است به همراه چند آزمایش دیگر به عنوان بخشی از غربالگری ناهنجاری های جنین استفاده شود.

تست کمی hCG خون ممکن است به عنوان یک نشانگر تومور در برخی از سرطان ها نیز استفاده شود.

گاهی اوقات، ممکن است تست hCG برای غربالگری بارداری در زنانی که قرار است تحت معالجه پزشکی قرار بگیرند، داروهای خاصی استفاده کنند یا تست های دیگری مثل X-ray که ممکن است به جنین در حال رشد آسیب برساند انجام دهند، استفاده شود. این کار معمولا برای تأیید عدم بارداری فرد انجام می شود. در اکثر مؤسسات بررسی همه بیماران خانم از نظر بارداری با استفاده از تست hCG ادراری یا خونی، پیش از مداخلات پزشکی، مانند عمل جراحی که به طور بالقوه می تواند به جنین آسیب برساند، تبدیل به یک امر استاندارد شده است.

پاسخ سوال سوم:

برای تأیید بارداری، زمان آزمایش به دقت فرد در مورد زمان چرخه ی قاعدگی اش و همچنین دقت روشی که برای آزمایش استفاده می کند، بستگی دارد. به طور کلی، آزمایش خون نسبت به آزمایش ادرار حساسیت بیشتری داشته و دو روز قبل از شروع چرخه ی قاعدگی فرد، قابل انجام است. آزمایش hCG ادرار یا خون 10 روز پس از یک دوره قاعدگی از دست رفته، با اطمینان، قابل انجام است. حتی ممکن است یک خانم با استفاده از آزمایش ادرار بتواند بارداری خود را در همان روزی که چرخه قاعدگی اش را از دست می دهد مشخص کند، اما نتیجه ممکن است به طور کاذب منفی شود. اگر آزمایش اول منفی باشد، اما فرد همچنان به بارداری مشکوک باشد، آزمایش ممکن است مجددا در زمان دیگری تکرار شود.

زمانی که پزشک بخواهد حاملگی خارج رحمی را تشخیص دهد یا آن را رد کند و یا یک خانم را پس از سقط جنین تحت نظارت قرار دهد، ممکن است آزمایش های کمی hCG خونی را مرتبا طی چند روز درخواست کند. در این موارد، فرد ممکن است در ابتدا علائم و نشانه های طبیعی بارداری را تجربه کند اما در ادامه ممکن است علائم دیگری را تجربه کند که نشان دهنده این باشد که بارداری مطابق آنچه انتظار می رود، در حال پیشرفت نیست.

برخی علائم و نشانه های حاملگی خارج رحمی شامل موارد زیر است :

 • خونریزی غیر طبیعی واژن  (از آنجا که شخص باردار است، ممکن است چرخه ی منظمی نداشته باشد اما احتمال دارد با بارداری خارج رحمی دچار خونریزی خفیف یا لکه بینی شود.)
 • درد در قسمت پایینی کمر
 • درد یا کرامپ در ناحیه تحتانی شکم یا در یک سمت لگن

در صورت عدم درمان، علائم ممکن است وخیم تر شود و شامل موارد زیر است :

 • سرگیجه، ضعف
 • احساس غش یا غش کردن
 • فشار خون پایین
 • درد در ناحیه شانه
 • درد شدید و ناگهانی در ناحیه لگن
 • تب، علائم شبه آنفولانزا
 • استفراغ

ناحیه اطراف حاملگی خارج رحمی ممکن است دچار پارگی شده و شروع به خونریزی کند و در صورت عدم تشخیص، می تواند منجر به ایست قلبی و مرگ شود. آزمایش hCG ممکن است پیش از انجام یک پروسه پزشکی و یا درمانی که ممکن است در دوران بارداری مضر باشد، انجام شود.

پاسخ سوال چهارم:

نتیجه hCG منفی بدین معنی است که بعید است که شخص باردار باشد. با این حال، تست هایی که خیلی زود و قبل از اینکه hCG در بارداری به سطح قابل توجهی رسیده باشد انجام می شوند، ممکن است نتایج منفی کاذب را ارائه دهند. اگر احتمال قوی برای بارداری وجود داشته باشد، ممکن است طی یک هفته تست تکرار شود.

hCG مثبت بدان معنی است که شخص احتمالا باردار است. با این حال، اگر خانم یائسه باشد یا مکمل های هورمونی مصرف کند، ممکن است نتیجه ی مثبت کاذب به وجود بیاید. سطح خونی hcG در یک فرد با حاملگی خارج رحمی معمولا کندتر از حد طبیعی بالا می رود. به طور معمول، سطح hCG در چهار هفته اول یک بارداری طبیعی هر 48 تا 72 ساعت دو برابر می شود، سپس طی شش هفته هر 96 ساعت این اتفاق می افتد. کسانی که حاملگی ناموفق دارند نیز در ابتدا زمان دو برابر شدن طولانی تری دارند و حتی ممکن است افت غلظت hCG را در طول دوره ی دو برابر شدن نشان دهند. غلظت hCG به دنبال سقط جنین به سرعت کاهش می یابد. اگر hCG به سطوح غیر قابل شناسایی کاهش نیابد، ممکن است نشانگر باقی ماندن بافت تولید کننده ی hCG باشد که باید برداشته شود (اتساع و کورتاژ – D&C) سطح بالای hCG ممکن است نشان دهنده ی این باشد که تاریخ بارداری به اشتباه محاسبه شده و یا یک حاملگی مولی یا بارداری چندگانه وجود دارد.

سایر سوالات مرتبط با hCG

متن سوال پاسخ سوال
چه چیزی باعث ایجاد نتیجه منفی کاذب در تست ادراری hCG می شود؟

اگر ادرار خیلی رقیق شده و یا تست خیلی زود در دوران بارداری انجام شود، آزمایشات hCG ادراری ممکن است نتیجه منفی کاذب ایجاد کنند. برخی از داروها مانند دیورتیک ها و پرومتازین (نوعی آنتی هیستامین) نیز ممکن است نتایج ادراری منفی کاذب ایجاد کنند.

چه چیزی باعث ایجاد نتیجه مثبت کاذب می شود؟

داروهایی مانند آنتی هیستامین ها، داروهای ضد اضطراب، دیورتیک ها، ضد تشنج ها، داروهای ضد پارکینسون، خواب آورها و داروهای آرام بخش ممکن است نتایج مثبت کاذب ایجاد کنند. وجود پروتئین در ادرار (پروتئینوری)، خون در ادرار (هماچوری) یا گنادوتروپین هیپوفیزی بیش از حد نیز ممکن است باعث نتیجه hCG ادراری مثبت کاذب شود. گزارش هایی از نتایج hCG خونی مثبت کاذب به دلیل وجود قطعاتی از مولکول hCG و یا برخی از انواع آنتی بادی هایی که برخی افراد تولید می کنند وجود دارد. به طور کلی، اگر نتیجه تست سوال برانگیز باشد، می تواند با انجام آزمایش با روش دیگری تأیید شود.

نتیجه تست خانگی چگونه با نتیجه تست آزمایشگاهی مقایسه می شود؟

تست بارداری خانگی بسیار شبیه به تست کیفی ادراری hCG است که در آزمایشگاه انجام می شود، اما فاکتور هایی در خصوص استفاده از آن وجود دارد که باید به آنها توجه شود :

 • تست های خانگی دستور العمل های به خصوصی دارند که باید به طور دقیق دنبال شوند. ممکن است تفاوت هایی در حساسیت نسبت به وجود hCG در مارک های مختلف کیت های بارداری خانگی وجود داشته باشد.
 • تست های خانگی گاهی اوقات خیلی زود پس از دست رفتن چرخه قاعدگی انجام می شود که برای ایجاد نتیجه مثبت بسیار زود است. به طور معمول 10 روز پس از یک دوره قاعدگی از دست رفته طول می کشد تا شناسایی هورمون hCG توسط آزمایش ادرار میسر شود.
 • در صورت امکان تمام تست های ادراری hCG باید در اولین نمونه ی ادرار صبحگاهی انجام شوند؛ زیرا پس از مصرف مایعات (قهوه، آب میوه، آب و…) ادرار بسیار رقیق شده و غلظت hCG در ادرار ممکن است به حدی کم شود که به عنوان مثبت شناخته نشود.

به طور کلی، در صورت استفاده صحیح، تست خانگی باید نتیجه ی مشابهی با تست hCG ادراری که پزشک انجام می دهد ایجاد کند. تست خونی hCG بسیار حساس تر از تست ادراری است؛ به همین دلیل گاهی اوقات ممکن است تست خونی بارداری را نشان دهد، در حالی که تست ادراری منفی است.

چه زمانی تست خونی hCG به جای تست ادراری آن درخواست می شود؟

از آنجایی که hCG به طور طبیعی در ادرار خانم غیر باردار وجود ندارد، تست hCG ادراری برای تأیید بارداری کافی است. این امر همچنین از طریق یک تست کیفی hCG خونی قابل انجام است. با این وجود، گاهی اوقات تعیین مقدار hCG برای تشخیص یک حاملگی خارج رحمی مشکوک و یا پایش فرد پس از سقط اهمیت دارد. در این مواقع، پزشک یک تست کمی hCG خونی در خواست خواهد کرد.

پس از سقط، چه مدت طول می کشد تا نتیجه ی تست بارداری منفی شود؟

hCG ادراری با سرعتی مشابه hCG خونی کاهش می یابد که می تواند بین 9 تا 35 و به طور متوسط 19 روز طول بکشد. با این وجود، مدت زمانی که طول می کشد تا نتیجه hCG منفی شود، به سطح آن در هنگام سقط بستگی دارد. سقط ها به طور مرتب با تست کمی hCG خونی تحت نظر قرار می گیرند. اگر سطح hCG به سطوح غیر قابل شناسایی کاهش نیابد، ممکن است برخی بافت های تولید کننده hCG همچنان باقی مانده باشند که باید از بین بروند.

حاملگی خارج رحمی چیست؟

حاملگی خارج رحمی هنگامی رخ می دهد که تخمک بارور شده (اووم) در مکانی غیر از رحم جاگذاری شود. تقریبا تمام حاملگی های خارج رحمی در لوله های فالوپ اتفاق می افتند و به این ترتیب منجر به “حاملگی لوله ای” می شوند. این وضعیت، یک حالت جدی است که نیاز به درمان فوری دارد. زنان مبتلا به حاملگی خارج رحمی اغلب دچار درد شدید و تیر کشنده در شکم یا لگن و خونریزی رحم هستند. معمولا، سطوح غیر طبیعی پایین hCG در حاملگی خارج رحمی با سرعت افزایش کندتر از حد طبیعی تولید می شود. پزشکی که مشکوک به حاملگی خارج رحمی شود ممکن است سطوح پروژسترون که از بارداری غیر خارج رحمی کمتر خواهد بود را نیز آزمایش کند.

در موارد حاملگی خارج رحمی، سطوح hCG باید به طور مرتب تا زمانی که غیر قابل شناسایی شود مورد بررسی قرار گیرد. اگر سطح hCG بالا باقی بماند، ممکن است به این معنی باشد که بافت خارج رحمی از بین نرفته است، که ممکن است نیازمند درمان به وسیله جراحی یا متوترکسات باشد که باعث می شود بدن بافت مربوط به بارداری را جذب کند.

دیدگاهتان را بنویسید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟