preloader
HDL-C

آزمایش کلسترول HDL

برای غربالگری خطر ابتلا به بیماری های قلبی آزمایش انجام می شود.

 

سایر نام های رایج تست : HDL، HDL-C

نام رسمی : High-density Lipoprotein Cholesterol

غربالگری : پروفایل لیپید به عنوان بخشی از معاینات سلامت منظم برای افرادی که هیچ فاکتور خطری برای بیماری قلبی ندارند، باید هر چهار تا شش سال یک بار بررسی شود. کودکان، نوجوانان و جوانان باید یک بار بین 9 تا 11 سال و یک بار بین 17 تا 21 سال مورد آزمایش قرار بگیرند.

مانیتورینگ : ممکن است در مواردی که فاکتورهای خطر ابتلا به بیماری های قلبی وجود دارد، نتایج آزمایشات قبلی سطح خطر بالایی را ثبت کرده باشند، یا هنگامی که فرد تحت درمان برای سطح چربی های ناسالم باشد، پروفایل لیپید بیشتر و در فواصل منظم بررسی شود.

نمونه جهت آزمایش چیست؟

اغلب نمونه خوني كه از وريد بازو گرفته مي شود، استفاده می شود. گاهی اوقات کلسترول با استفاده از قطره ای از خون که با خراشیدن پوست روی انگشت جمع می شود، اندازه گیری می شود. نمونه گرفته شده از انگشت به طور معمول هنگام اندازه گیری کلسترول در یک دستگاه تست قابل حمل، به عنوان مثال، در نمایشگاه های بهداشتی استفاده می شود.

آمادگی لازم جهت آزمایش

آزمایش کلسترول به طور معمول به مدت 9 تا 12 ساعت به ناشتایی نیاز دارد (مصرف آب مجاز است). پزشک معالج ممکن است تصمیم بگیرد که آزمایش بدون ناشتایی انجام شود. لازم است از دستورالعمل ها پیروی شود و به کسی که خون می گیرد شرایط ناشتایی توضیح داده شود. برای کودکان، نوجوانان و جوانان آزمایش ممکن است بدون ناشتایی انجام شود.

 

*منظور از آمادگی این است که شما کی میتوانید جهت آزمایش مراجعه کنید، ناشتا یا غیر ناشتا و یا نیاز به مصرف دارویی هست یا خیر!

عنوان مقادیر به دست آمده توضیحات

پاسخ سوال اول:

لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL cholesterol, HDL-C)  یکی از کلاس های لیپوپروتئین هایی است که کلسترول را در خون حمل می کنند. HDL-C از پروتئین و مقدار کمی کلسترول تشکیل شده است. این ماده مفید محسوب می شود زیرا کلسترول اضافی را از بافت از خارج می کند و برای از بین بردن آن را به کبد منتقل می کند. کلسترول HDL اغلب به عنوان کلسترول “خوب” شناخته می شود. آزمایش کلسترول HDL میزان HDL-C  را در خون اندازه گیری می کند.

به نظر می رسد میزان بالای کلسترول با سخت شدن شریان ها (آترواسکلروز) و بیماری های قلبی مرتبط است. هنگامی که سطح کلسترول در خون افزایش می یابد و به میزان کافی توسط HDL برداشته نمی شود، ممکن است در دیواره رگ های خونی رسوب دهد. این رسوب ها که پلاک نامیده می شوند، می توانند باعث سفت تر شدن دیواره های رگ ها شوند و ممکن است در نهایت قطر رگ های خونی را کم کنند و جریان خون را محدود کنند.

سطح بالای HDL-C معمولاً با خطر پایین تر ایجاد پلاک ها، کاهش خطر حمله قلبی یا سکته مغزی همراه است.

پاسخ سوال دوم:

آزمایش کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL-C) به عنوان بخشی از پروفایل لیپید برای پیش بینی خطر ابتلا به بیماری قلبی در فرد و همچنین کمک به تصمیم گیری در مورد درمان در صورت وجود خط مرزی یا خطر بالا استفاده می شود. سایر بخش های پروفایل لیپید شامل تست های کلسترول تام، کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL-C) و تری گلیسیرید می باشد.

نتایج آزمایش کلسترول و سایر اجزای پروفایل لیپید به همراه عوامل خطر شناخته شده ی بیماری های قلبی برای تهیه ی یک برنامه ی درمانی و پیگیری درمان استفاده می شود. گزینه های درمانی ممکن است شامل تغییر در شیوه ی زندگی (مانند تغییر برنامه های رژیم غذایی، قطع سیگار والکل و یا ورزش کردن) یا داروهای کاهش دهنده چربی مانند استاتین ها باشد.

به عنوان بخشی از پروفایل ليپيد، HDL-C ممکن است برای کنترل اثربخشی درمان در کاهش سطح کلسترول مورد استفاده قرار بگیرد.

پاسخ سوال سوم:

بزرگسالان 

برای همه بزرگسالانی که فاکتور خطری برای بیماری های قلبی ندارند تست کلسترول به عنوان یک آزمایش غربالگری حداقل هر چهار تا شش سال یکبار توصیه می شود. این آزمایش غالباً در معاینات فیزیکی معمول و به عنوان بخشی از پانل لیپیدی انجام می شود.

وقتی فرد یک یا چند عامل خطر برای بیماری های قلبی دارد یا نتایج تست های قبلی فرد نشان دهنده کلسترول بالا است، پانل لیپید در فواصل کمتر (اغلب چندین بار در سال) آزمایش می شود.

عوامل خطر عمده عبارتند از :

  • سیگار کشیدن
  • اضافه وزن یا چاق بودن
  • رژیم غذایی ناسالم
  • عدم فعالیت جسمی و ورزش ناکافی
  • سن (مردان 45 سال و بالاتر یا زنان 55 سال و بالاتر)
  • فشار خون بالا (بالای 90/140) یا مصرف داروهای فشار خون بالا
  • سابقه خانوادگی بیماری قلبی در سن پایین (بیماری قلبی در عضو درجه یک خانواده-بستگان مرد زیر 55 سال یا بستگان زن زیر 65 سال)
  • سابقه ابتلا به بیماری قلبی و یا حمله قلبی ی اخیر
  • ابتلا به دیابت یا پیش دیابت

 

جوانان 

طبق توصیه آکادمی اطفال آمریکا، کوکان، نوجوانان و جوانان (2 تا 24 سال) بدون ریسک فاکتور باید یک بار در سنین 9 تا 11 سالگی و سپس بین سنین 17 تا 21 سالگی آزمایش پروفایل لیپید انجام دهند. غربالگری زودتر و بیشتر پروفایل لیپید برای کودکان و نوجوانانی که در بزرگسالی بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی هستند، توصیه می شود. برخی از عوامل خطر شبیه به بزرگسالان است و شامل سابقه خانوادگی بیماری قلبی یا مشکلات سلامتی مانند دیابت، فشار خون بالا یا اضافه وزن می شود. کودکان پرخطر باید اولین آزمایش پانل لیپید ناشتای خود را بین 2 تا 8 سال انجام دهند. اغلب برای کودکانی که سن آنها کمتر از 2 سال است، آزمایش توصیه نمی شود.

 

مانیتورینگ

سطح HDL-C ممکن است در فواصل منظم برای ارزیابی موفقیت تغییرات در شیوه زندگی (از جمله رژیم غذایی و ورزش یا ترک سیگار) با هدف افزایش سطح HDL-C درخواست شود.

پاسخ سوال چهارم:

به طور کلی، سطح لیپید سالم به حفظ قلب سالم کمک می کند و خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را کاهش می دهد. پزشک معالج نتایج آزمایشات HDL-C و سایر مؤلفه های پروفایل لیپید و همچنین سایر عوامل خطر را در نظر می گیرد  تا خطر کلی بیماری های قلبی، معالجه ی لازم و بهترین روش برای کاهش خطر را تعیین کند.

سازمان های بهداشتی بر اساس خطر پیش بینی شده بیماری قلبی عروقی (CVD) توصیه های مختلفی را برای درمان ارائه می دهند که بستگی به سن، وزن، فشار خون، استعمال سیگار، دیابت و عوامل دیگر دارد.

اگر سن فرد بین 40 تا 75 سال باشد و بیماری قلبی نداشته باشد، دستورالعمل های فعلی کالج قلب و عروق آمریکا (ACC) و انجمن قلب آمریکا (AHA) توصیه می کنند ریسک 10 ساله ی خطر ابتلا به CVD تعیین شود. در محاسبه ی ریسک 10ساله عوامل بسیاری از جمله کلسترول تام، LDL-C ،HDL-C ، سن، جنس، نژاد، فشار خون، دیابت و سیگار کشیدن در نظر گرفته می شوند. کارگروه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده (USPSTF) نیز توصیه های مشابهی ارائه می کند. برای اطلاعات بیشتر به مقاله پانل لیپید مراجعه کنید.

با این حال استفاده از ریسک 10 ساله و دستورالعمل های ACC / AHA همچنان بحث برانگیز است و با دسترسی بیشتر به داده ها، در حال پیشرفت است. بسیاری هنوز از دستورالعمل های قدیمی تر (2002) از پانل درمان بزرگسالان NCEP (ATP) III برای ارزیابی سطح HDL-C و خطر بیماری های قلبی استفاده می کنند،

به طور خلاصه…

برای بزرگسالان :

 

سطح پایین

ریسک بالا

سطح متوسط

ریسک متوسط

سطح بالا

ریسک پایین

خانم ها کمتر از 50 mg/dL

(1.3 mmol/L)

50 تا 59 mg/dL

(1.3 تا 1.5 mmol/L)

60  mg/dL و بیشتر

(mmol/L 1.55)

آقایان کمتر از 40 mg/dL

(1.0 mmol/L)

40 تا 49 mg/dL

(1.0 تا 1.3 mmol/L)

60  mg/dL و بیشتر

(mmol/L 1.55)

توجه: اگرچه HDL-C بالا مفید به نظر می رسد، مطالعه ای که در سال 2018 توسط انجمن قلب و عروق اروپا منتشر شد نشان داد که سطح بسیار بالای کلسترول HDL نیز ممکن است با افزایش خطر حمله قلبی و مرگ همراه باشد.

 

برای کودکان، نوجوانان و جوانان :

قابل قبول 45  mg/dL و بیشتر(mmol/L 1.17)
حد مرزی 40 تا 45 mg/dL (1.04 تا 1.17 mmol/L)
سطح پایین، ریسک بالا کمتر از 40 mg/dL (1.04 mmol/L)

 

سایر سوالات مرتبط با HDL-C

متن سوال پاسخ سوال
نسبت کلسترول که در بعضی آزمایشگاه ها گزارش می شود، چیست؟

برخی آزمایشگاه ها نسبت کلسترول تام به کلسترول HDL (نسبت کلسترول) را گزارش می دهند. این نسبت با تقسیم کلسترول تام به کلسترول HDL به دست می آید. به عنوان مثال، اگر نتیجه کلسترول 200 میلی گرم در دسی لیتر و سطح کلسترول HDL  50میلی گرم در دسی لیتر باشد، این نسبت به صورت 4 (یا 4: 1) بیان می شود. نسبت مطلوب زیر 5 (5: 1) است. مطلوب ترین نسبت 3.5 (3.5: 1) است. انجمن قلب آمریکا توصیه می کند که از مقادیر مطلق کلسترول خون و کلسترول HDL استفاده شود زیرا در تعیین درمان مناسب برای بیماران مفیدتر از نسبت کلسترول هستند.

درمان HDL-C پایین چیست؟

HDL-C کم معمولا هدف دارودرمانی نیست. در حالی که برخی از داروهای مورد استفاده برای کاهش LDL-C، می توانند HDL-C را افزایش دهند، این داروها معمولاً براساس میزان HDL-C تجویز نمی شوند. با این وجود ممکن است تغییر سبک زندگی برای افزایش سطح HDL-C توصیه شود. از آنجا که سیگار کشیدن می تواند سطح HDL-C را کاهش دهد، ترک سیگار روش خوبی برای افزایش HDL-C است. ورزش یک راه خوب دیگر برای افزایش HDL-C است.

دیدگاهتان را بنویسید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟