preloader
UA

آزمایش اوریک اسید

برای تشخیص مقادیر بالای اسید اوریک در خون که می تواند نشانه ای از بیماری نقرس باشد، یا برای کنترل میزان اسید اوریک در هنگام انجام شیمی درمانی یا پرتودرمانی ممکن است آزمایش انجام شود. همچنین ممکن است برای تشخیص میزان بالای اسید اوریک در ادرار به منظور تشخیص علت سنگ کلیه و نظارت بر افراد مبتلا به نقرس که در معرض خطر ابتلا به چنین سنگ هایی هستند، آزمایش اسید اوریک انجام شود.

سایر نام های رایج تست : Serum Urate ،UA

در صورت درد مفاصل یا علائم دیگری که ممکن است پزشک را به نقرس مشکوک کند، بهتر است آزمایش انجام شود. همچنین هنگام معالجه شیمی درمانی یا پرتو درمانی برای سرطان، سنگ کلیه عود کننده، نقرس، یا خطر تشکیل سنگ کلیه بهتر است آزمایش انجام شود.

نمونه جهت آزمایش چیست؟

اغلب نمونه خوني كه از وريد  بازو گرفته مي شود و يا نمونه ادرار 24 ساعته استفاده می شوند.

آمادگی لازم جهت آزمایش

آمادگی خاصی لازم نیست اما برخی آزمایشگاه ها توصیه می کنند فرد ناشتا باشد.

 

*منظور از آمادگی این است که شما کی میتوانید جهت آزمایش مراجعه کنید، ناشتا یا غیر ناشتا و یا نیاز به مصرف دارویی هست یا خیر!

عنوان مقادیر به دست آمده توضیحات

پاسخ سوال اول:

اسید اوریک از تجزیه پورین ها تولید می شود. پورین ها ترکیبات حاوی نیتروژن هستند که در سلول های بدن یافت می شوند. پورین ها در DNA انسان وجود دارند. این آزمایش میزان اسید اوریک در خون یا ادرار را اندازه گیری می کند.

هنگامی که سلول ها پیر می شوند و از بین می روند، تجزیه می شوند و پورین ها را در خون آزاد می کنند. به میزان کمتر، پورین ها ممکن است از هضم برخی غذاها مانند جگر، برخی ماهی ها، لوبیا خشک و نخود فرنگی و نوشیدنی های الکلی خاص (مخصوصا آبجو) به دست بیایند. اکثر اسید اوریک توسط کلیه ها از بدن خارج می شود و در ادرار دفع می شود و مابقی آن نیز از طریق مدفوع دفع می شود.

اگر اسید اوریک بیش از حد تولید شود یا  به مقدار کافی از بین نرود، می تواند در بدن تجمع یابد و باعث افزایش در سطح خون شود. (هایپر اوریسمی) وجود اسید اوریک اضافی می تواند باعث نقرس شود، شرایطی که به دلیل تشکیل کریستال های اسید اوریک در مایع مفصلی (سینوویال) با التهاب مفاصل مشخص می شود. اسید اوریک اضافی همچنین می تواند در بافت هایی مانند کلیه ذخیره شود و منجر به سنگ کلیه یا نارسایی کلیه شود.

ایجاد اسید اوریک بیش از حد در بدن می تواند به دلیل تولید زیاد، از بین نرفتن کافی یا ترکیبی از هر دو باشد. افزایش اسید اوریک ممکن است به علت افزایش مرگ سلولی رخ دهد، همانطور که در برخی از درمان های سرطان مشاهده می شود. همچنین به ندرت ممکن است دلیل افزایش اسید اوریک، تمایل ارثی برای تولید اسید اوریک بیش از حد باشد. کاهش دفع اسید اوریک اغلب نتیجه ی اختلال در عملکرد کلیه به دلیل بیماری کلیوی است.

نمونه چگونه برای آزمایش جمع آوری می شود؟

اغلب نمونه خوني كه از وريد  بازو گرفته مي شود و يا نمونه ادرار 24 ساعته استفاده می شوند.

آیا برای اطمینان از صحت نتیجه آزمایش، آمادگی خاصی لازم است؟

آمادگی خاصی لازم نیست اما برخی آزمایشگاه ها توصیه می کنند فرد به مدت 4 ساعت یا بیشتر ناشتا باشد. قبل از انجام آزمایش بهتر است دارو هایی که فرد مصرف می کند، توسط کادر درمان بررسی شوند.

پاسخ سوال دوم:

برای تشخیص مقادیر بالای اسید اوریک در خون که می تواند نشانه ای از بیماری نقرس باشد، یا برای کنترل میزان اسید اوریک در هنگام انجام شیمی درمانی یا پرتودرمانی ممکن است از این آزمایش استفاده شود. سرعت بالای مرگ سلولی در این درمان ها ممکن است باعث افزایش سطح اسید اوریک بشود.

آزمایش اسید اوریک ادرار برای کمک به تشخیص علت سنگ مکرر کلیه و نظارت بر مبتلایان به نقرس از نظر تشکیل سنگ کلیه استفاده می شود.

پاسخ سوال سوم:

آزمایش اسید اوریک خون هنگامی انجام می شود که پزشک معالج مشکوک شود که فرد دارای اسید اوریک بالایی است. برخی از افراد با سطح بالای اسید اوریک بیماری ای به نام نقرس دارند که نوعی ورم مفاصل است. افراد مبتلا به نقرس اغلب در ناحیه ی انگشتان پا و سایر مفاصل از درد رنج می برند. این آزمایش همچنین هنگامی انجام می شود كه بیماران سرطانی ای كه تحت شیمی درمانی یا پرتودرمانی قرار می گیرند، اطمینان حاصل كنند كه میزان اسید اوریك به طرز خطرناكی بالا نمی رود.

آزمایش اسید اوریک ادرار ممکن است هنگامی انجام شود که شخصی از سنگ کلیه مکرر رنج ببرد یا نقرس داشته باشد و برای شکل گیری این سنگ ها نیاز به نظارت داشته باشد.

پاسخ سوال چهارم:

خون : اسید اوریک بالاتر از حد معمول در خون، هایپر اوریسمی نامیده می شود که با تولید بیش از حد اسید اوریک در بدن یا عدم توانایی کلیه ها در حذف کافی اسید اوریک از بدن ایجاد می شود. تحقیقات بیشتر برای تعیین علت تولید بیش از حد یا کاهش حذف اسید اوریک مورد نیاز است.

چندین خطای ژنتیکی ذاتی وجود دارد که در تجزیه ی پورین ها تأثیر می گذارد. سرطانی که از محل اصلی خود گسترش یافته است (متاستاتیک)، مولتیپل میلوما، لوسمی و شیمی درمانی سرطان می توانند باعث افزایش تولید اسید اوریک شوند. بیماری مزمن کلیوی، اسیدوز، سموم دوران حاملگی و اعتیاد به الکل می توانند باعث کاهش اسید اوریک شوند.

افزایش غلظت اسید اوریک می تواند باعث به وجود آمدن کریستال هایی در مفاصل شود که می توانند منجر به التهاب مفصل و درد مختص به نقرس شوند. اسید اوریک همچنین می تواند کریستال یا سنگ کلیه تشکیل دهد که می تواند به کلیه ها آسیب برساند.

کالج روماتولوژی آمریکا دستورالعمل هایی را در مورد مدیریت نقرس در سال 2012 منتشر کرد که نشان می دهد سطح هدف اورات سرم (اسید اوریک) برای افراد مبتلا به این بیماری باید کمتر از 6 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

مقادیر کم اسید اوریک در خون بسیار کمتر از مقادیر زیاد دیده می شوند و به ندرت علت نگرانی در نظر گرفته می شوند. اگرچه مقادیر کم می توانند با برخی از انواع بیماری های کبدی یا کلیوی، سندروم فانکونی، قرار گرفتن در معرض ترکیبات سمی و به ندرت با نقص متابولیک ارثی (به عنوان مثال بیماری ویلسون) مرتبط باشند. این شرایط به طور معمول توسط سایر آزمایش ها و علائم مشخص می شوند.

ادرار : میزان بالای اسید اوریک در ادرار با نقرس، مولتیپل میلوما، سرطان های متاستاتیک، لوسمی و رژیم غذایی سرشار از پورین مشاهده می شود. به کسانی که در معرض سنگ کلیه هستند و میزان اسید اوریک زیادی در ادرار دارند، ممکن است برای جلوگیری از تشکیل سنگ، داروهای لازم داده شود.

مقادیر کم اسید اوریک در ادرار ممکن است با بیماری کلیوی، مصرف مزمن الکل و مسمومیت با سرب دیده شود.

سایر سوالات مرتبط با UA

متن سوال پاسخ سوال
آیا چیز دیگری باید بدانیم؟

بسیاری از داروها می توانند سطح اسید اوریک را افزایش یا کاهش دهند. به ویژه داروهای مدر مانند تیازید ها می توانند باعث بالا رفتن سطح اسید اوریک شوند.

آسپرین و سایر سالیسیلات ها تأثیرات متفاوتی بر اسید اوریک دارند. در سطوح پایین (همانطور که ممکن است در افرادی که گاهی اوقات آسپیرین مصرف می کنند رخ دهد)، آسپیرین می تواند اسید اوریک خون را افزایش دهد. از طرف دیگر، در دوزهای زیاد (همانطور که ممکن است برای درمان آرتریت روماتوئید استفاده شود)، آسپرین غلظت اسید اوریک را کاهش می دهد.

برای افرادی که سنگ کلیه اسید اوریکی یا نقرس دارند، از غذاهایی که میزان پورین زیادی دارند ، باید خودداری شود (غذاهایی  مانند جگر، قلوه و برخی از انواع ماهی ها). همچنین این افراد باید از مصرف الکل خودداری کنند؛ زیرا الکل باعث کند شدن دفع اسید اوریک از بدن می شود. روزه گرفتن، کاهش سریع وزن، استرس و ورزش شدید همه باعث افزایش سطح اسید اوریک می شوند.

آزمایش اسید اوریک نمی تواند به طور قطعی  باعث تشخیص نقرس بشود، اما آزمایش مونو سدیم اورات در مایع سینوویال (مایع مفصل) می تواند به طور قطع به تشخیص نقرس کمک کند.

برخی از افراد ممکن است سطح بالای اسید اوریک را در خون داشته باشند بدون اینکه علائم یا نشانه خاصی داشته باشند (هایپر اوریسمی بدون علامت). با این وجود غربالگری عمومی برای تشخیص این بیماری توصیه نمی شود.

اسید اوریک بالا بدون بیماری نقرس به چه معناست؟

همه کسانی که اسید اوریک بالایی دارند، نقرس ندارند. مقادیر بالای اسید اوریک در خون همیشه منجر به بروز علائم نمی شود. این وضعیت، به نام هایپر اوریسمی بدون علامت، بسیار شایع است. به طور کلی تصور می شود که این بیماری نیازی به پیگیری و معالجه ندارد مگر اینکه فرد مبتلا در معرض خطر عوارض زیادی باشد. افرادی که دارای اعضای خانواده ای هستند که به دلیل هایپر اوریسمی مبتلا به نقرس، سنگ کلیه یا بیماری کلیوی بوده اند ممکن است تحت درمان قرار بگیرند، حتی اگر علائمی را تجربه نکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟