preloader
Amy

آزمایش آمیلاز

در درجه اول برای تشخیص و نظارت بر پانکراتیت حاد و همچنین گاهی اوقات برای تشخیص و نظارت بر پانکراتیت مزمن یا سایر بیماری های پانکراس آزمایش انجام می شود.

 

سایر نام های رایج تست : Amy

هنگامی که علائم اختلال لوزالمعده وجود دارد، مانند درد شدید شکم، تب، کاهش اشتها یا حالت تهوع آزمایش باید انجام شود.

نمونه جهت آزمایش چیست؟

اغلب نمونه خوني كه از وريد بازو گرفته مي شود، استفاده می شود. بعضی اوقات نمونه ادرار تصادفی، نمونه ادرار 24 ساعته یا مایع صفاقی جمع آوری می شود.

آمادگی لازم جهت آزمایش

برای آزمایش خون و نمونه ادرار، باید 24 ساعت قبل از آزمایش از مصرف الکل اجتناب شود، همچنین برای آزمایش خون ممکن است لازم باشد فرد 2 ساعت قبل از آزمایش چیزی نخورد و چیزی ننوشد (مصرف آب مجاز است). برخی از داروهای خاص می توانند بر میزان آمیلاز تأثیر بگذارند، بنابراین قبل از انجام آزمایش در مورد داروها با پزشک صحبت شود.

 

*منظور از آمادگی این است که شما کی میتوانید جهت آزمایش مراجعه کنید، ناشتا یا غیر ناشتا و یا نیاز به مصرف دارویی هست یا خیر!

عنوان مقادیر به دست آمده توضیحات

پاسخ سوال اول:

آمیلاز آنزیمی است که توسط لوزالمعده و غدد بزاقی تولید می شود تا به هضم کربوهیدرات ها کمک کند. این آزمایش میزان آمیلاز موجود در خون یا ادرار یا گاهی اوقات در مایعات صفاقی را اندازه گیری می کند، یعنی مایعی که بین غشاهای شکمی و قسمت بیرونی اندام های شکمی وجود دارد.

لوزالمعده یک اندام باریک و مسطح به طول شش اینچ است که در اعماق حفره شکمی، زیر کبد و بین معده و ستون فقرات قرار دارد. بخش سر آن به اثنی عشر، قسمت اول روده کوچک متصل می شود. در داخل لوزالمعده، مجاری (لوله های) کوچک آنزیم های گوارشی تولید شده توسط پانکراس را به مجرای لوزالمعده تغذیه می کنند. لوزالمعده آمیلاز را از طریق مجرای لوزالمعده به قسمت اول روده کوچک آزاد می کند، جایی که به تجزیه کربوهیدرات های رژیم غذایی کمک می کند.

آمیلاز معمولاً به مقادیر کمی در خون و ادرار وجود دارد. هنگامی که سلول های لوزالمعده آسیب می بینند، مقدار آمیلاز آزاد شده در خون افزایش می یابد. این موضوع همچنین باعث افزایش غلظت آمیلاز در ادرار می شود زیرا آمیلاز از طریق ادرار از خون خارج می شود. افزایش سطح آمیلاز ممکن است ناشی از پانکراتیت یا  انسداد مجرای لوزالمعده توسط یک سنگ کیسه صفرا یا در موارد نادر با تومور لوزالمعده باشد.

پاسخ سوال دوم:

از آزمایش آمیلاز خون برای کمک به تشخیص و نظارت بر پانکراتیت حاد استفاده می شود. همچنين ممكن است براي تشخيص و نظارت بر پانكراتيت مزمن و ساير اختلالاتي كه ممكن است لوزالمعده را درگیر کند، به كار رود.

آزمایش آمیلاز خون ممکن است به همراه آزمایش لیپاز برای تشخیص بیماری های لوزالمعده استفاده شود. در حالی که آزمایش آمیلاز برای بیماری های لوزالمعده حساسیت کافی دارد، اما اختصاصی نیست. این بدان معنی است که سطح آمیلاز بالا ممکن است نشان دهنده یک مشکل باشد، اما علت این مشکل ممکن است به لوزالمعده مربوط نباشد. از طرف دیگر آزمایش لیپاز برای بیماری های لوزالمعده، به ویژه برای پانکراتیت حاد و پانکراتیت حاد الکلی، اختصاصی تر از آمیلاز است. لیپاز افزایش یافته معمولاً نشان دهنده مشکلی در لوزالمعده است. ارزیابی نتایج این دو آزمایش در کنار هم به تشخیص یا رد اختلال پانکراس و سایر شرایط کمک می کند.

آزمایش آمیلاز ادرار نیز ممکن است برای تشخیص بیماری های لوزالمعده استفاده شود. به طور معمول سطح آمیلاز ادرار غلظت آمیلاز خون را نشان می دهد، که ظهور و سقوط آن در ادرار با کمی تاخیر اتفاق می افتد. گاهی اوقات ممکن است سطح کراتینین ادرار به همراه آمیلاز ادرار درخواست داده شود. نسبت آمیلاز به کراتینین را می توان محاسبه و از آن برای ارزیابی عملکرد کلیه استفاده کرد. اختلال در عملکرد کلیه می تواند باعث کندتر شدن ترشح آمیلاز شود.

در موارد خاص، به عنوان مثال هنگامی که تجمع مایع در شکم (آسیت) وجود دارد، ممکن است آزمایش آمیلاز روی مایع صفاق انجام شود تا به تشخیص پانکراتیت کمک کند.

آزمایش های آمیلاز گاهی برای نظارت بر درمان سرطان لوزالمعده و پس از برداشتن سنگ های صفراوی که باعث حملات کیسه صفرا می شوند، استفاده می شوند.

پاسخ سوال سوم:

هنگامی که فرد علائمی از اختلال لوزالمعده داشته باشد، ممکن است آزمایش آمیلاز خون انجام شود، مانند :

  • درد شدید بخش فوقانی شکم که به پشت منتشر می شود یا بعد از خوردن غذا بدتر می شود
  • تب
  • از دست دادن اشتها
  • حالت تهوع و استفراغ
  • زردی چشم یا پوست (یرقان)
  • نبض سریع
  • مدفوع شل، چرب و بدبو

آزمایش آمیلاز ادرار ممکن است همراه یا  به دنبال تست آمیلاز خون انجام شود. همچنین زمانی که یک پزشک معالج می خواهد بر یک شخص نظارت کند تا اثربخشی درمان را ارزیابی کند و مشخص کند که آیا سطح آمیلاز با گذشت زمان در حال افزایش است یا کاهش می یابد، ممکن است یک یا هر دو آزمایش آمیلاز خون و ادرار به طور مرتب درخواست داده شوند.

پاسخ سوال چهارم:

سطح بالای آمیلاز در خون ممکن است نشانگر وجود بیماری مؤثر بر لوزالمعده باشد.

در پانکراتیت حاد، آمیلاز خون اغلب به 4 تا 6 برابر بیشتر از بالاترین مقدار مرجع افزایش می یابد، که گاه به آن بالاتر از حد طبیعی گفته می شود. این افزایش در طی 4 تا 8 ساعت پس از آسیب لوزالمعده رخ می دهد و به طور کلی تا زمانی که به صورت موفقیت آمیز درمان نشود، مقدار آمیلاز بالا می رود. مقادیر آمیلاز پس از چند روز به حالت عادی باز می گردد.

نتایج آمیلاز و لیپاز ممکن است با هم تفسیر شوند. در پانکراتیت حاد، میزان لیپاز معمولاً تقریباً همزمان با سطح آمیلاز خون، در حدود 3-6 ساعت  بعد از آسیب پانکراس افزایش می یابد، اما سطح لیپاز بیشتر  از آمیلاز بالا باقی می ماند. به نظر می رسد آزمایش لیپاز نسبت به تست آمیلاز برای تشخیص اولیه پانکراتیت حاد قابل اعتماد تر است و همچنین در تشخیص پانکراس حاد ناشی از پانکراتیت حاد الکلی حساس تر است.

در پانکراتیت مزمن، سطح آمیلاز در ابتدا به میزان متوسط ​​افزایش می یابد اما غالباً با صدمه پیشرونده به لوزالمعده کاهش می یابد. در این حالت بازگشت سطوح به حالت عادی ممکن است به معنای برطرف شدن علت اختلال نباشد. بزرگی افزایش سطح آمیلاز، شدت بیماری لوزالمعده را نشان نمی دهد.

همچنین ممکن است سطح آمیلاز در افراد مبتلا به انسداد مجرای لوزالمعده و سرطان های لوزالمعده افزایش یابد.

به طور کلی میزان آمیلاز ادرار متناسب با سطح آمیلاز خون افزایش می یابد و پس از بازگشت سطح آمیلاز خون به حالت عادی، آمیلاز ادرار برای چند روز بالا باقی می ماند.

افزایش سطح آمیلاز در مایعات صفاقی می تواند در پانکراتیت حاد رخ دهد اما ممکن است در سایر اختلالات شکمی مانند انسداد روده یا کاهش جریان خون به روده ها نیز رخ دهد.

سطح آمیلاز پایین در خون و ادرار در فردی که علائم پانکراس دارد ممکن است نشانگر آسیب دائمی سلول های تولید کننده آمیلاز در لوزالمعده باشد. کاهش سطح همچنین می تواند به دلیل بیماری کلیوی و پره اکلامپسی باشد.

افزایش سطح آمیلاز خون با سطح آمیلاز پایین یا نرمال ادرار ممکن است نشانگر وجود ماکرو آمیلاز، یک مجموعه خوش خیم  از آمیلاز و سایر پروتئین، باشد که در خون تجمع می یابد.

از آنجا که غدد بزاقی هم آمیلاز تولید می کنند، شرایطی مانند اوریون و انسداد غدد بزاقی هم می تواند باعث افزایش سطح آمیلاز خون شود.

سایر سوالات مرتبط با Amy

متن سوال پاسخ سوال
آیا چیز دیگری باید بدانیم؟

پانکراتیت مزمن اغلب با الکلیسم همراه است. همچنین ممکن است ناشی از تروما یا انسداد مجرای لوزالمعده باشد یا در ارتباط با ناهنجاری های ژنتیکی مانند سیستیت فیبروزیس باشد.

علاوه بر لوزالمعده و غدد بزاقی، آمیلاز در سایر قسمت های بدن مانند روده کوچک، تخمدان ها، لوله های فالوپ و کبد نیز تولید می شود. با این وجود اکثر تست های آزمایشگاهی با توجه به این واقعیت که بیشتر آمیلاز خون، ادرار و مایعات ناشی از لوزالمعده است، آمیلاز کل را در خون اندازه گیری می کنند.

آیا میزان بالای آمیلاز همیشه به معنای وجود اختلال پانکراس است؟

خیر. سطح آمیلاز ممکن است در افرادی که دارای حملات کیسه صفرا هستند، به میزان قابل توجهی افزایش یابد. سطح آمیلاز ادرار و خون ممکن است با انواع دیگر شرایط مانند سرطان تخمدان، سرطان ریه، حاملگی خارج از رحم، آپاندیسیت حاد، کتواسیدوز دیابتی، اوریون، انسداد روده یا اولسر پرفوره هم نسبتاً بالا برود. اما آزمایشات آمیلاز به طور کلی برای تشخیص یا پایش این اختلالات استفاده نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟