preloader
AST

برای تشخیص آسیب یا بیماری های کبدی، آزمایش انجام می شود.

آزمایش آسپارتات آمینوترانسفراز یا AST

برای تشخیص آسیب یا بیماری های کبدی، آزمایش انجام می شود.

 

سایر نام های رایج تست : AST،Serum Glutamic-Oxaloacetic Transaminase ،SGOT،GOT،Aspartate Transaminase

زمانی که پزشک معالج به علائم بیماری کبدی (مانند: درد شکم، تهوع و استفراغ، یرقان و زردی) مشکوک است و یا هنگامی که فرد به صورت جدی در معرض ویروس هپاتیت قرار گرفته و به عنوان بخشی از پانل متابولیک جامع در آزمایش های روتین، این آزمایش انجام میشود.

نمونه جهت آزمایش چیست؟

اغلب نمونه خوني كه از وريد بازو گرفته مي شود، مورد استفاده قرار می گیرد.

آمادگی لازم جهت آزمایش

آمادگی خاصی لازم نیست.

 

*منظور از آمادگی این است که شما کی میتوانید جهت آزمایش مراجعه کنید، ناشتا یا غیر ناشتا و یا نیاز به مصرف دارویی هست یا خیر!

عنوان مقادیر به دست آمده توضیحات
در آقایان 10 تا 40 units/L
در بانوان 9 تا 32 units/L

پاسخ سوال اول:

آسپارتات آمینوترانسفراز (AST) آنزیمی است که در سلول های بدن دیده می شود اما بیشتر در قلب و کبد و به میزان کمتری در کلیه ها و ماهیچه ها وجود دارد. در افراد سالم میزان AST در خون پایین است. هنگامی که سلول های کبد یا ماهیچه ها آسیب می بینند، AST در خون آزاد می شود. این امر باعث می شود AST یک آزمایش مفید برای تشخیص یا نظارت بر آسیب های کبدی باشد.

کبد ارگان حیاتی است که در قسمت بالایی و راست ناحیه شکم درست در زیر قفسه سینه و دنده ها قرار دارد. کبد در بسیاری از کارکرد های مهم بدن نقش دارد. کبد به پردازش مواد مغذی بدن کمک می کند، صفرا را برای کمک به هضم چربی ها تولید می کند، بسیاری از پروتئین های مهم مانند فاکتورهای لخته شدن خون را تولید می کند و مواد بالقوه سمی را به مواد بی ضرر تجزیه می کند که بدن می تواند از آن ها استفاده یا آن ها را دفع کند.

برخی از شرایط می توانند باعث آسیب به سلول های کبدی شوند و ممکن است باعث افزایش AST شوند. این آزمایش در تشخیص آسیب های کبدی ناشی از هپاتیت، داروهای سمی برای کبد، سیروز یا الکلیسم مفید است. با این حالAST مخصوص کبد نیست و ممکن است در شرایطی که روی سایر قسمت های بدن تأثیر می گذارند هم افزایش یابد.

آزمایش AST اغلب به همراه تست آلانین آمینوترانسفراز (ALT) انجام می شود. هر دو آنزیمی هستند که در کبد یافت می شوند و در صورت آسیب دیدن کبد در خون بالا می روند. نسبت AST / ALT محاسبه شده برای تمایز بین علل مختلف آسیب کبدی و تشخیص اینکه چه زمانی ممکن است این دوآنزیم از منبع دیگری افزایش یافته باشند، مانند آسیب قلبی یا عضلات، مفید است.

پاسخ سوال دوم:

آزمایش خون آسپارتات آمینوترانسفراز (AST) معمولاً برای تشخیص آسیب کبدی استفاده می شود. این آزمایش اغلب به همراه آنزیم کبدی دیگر، آلانین آمینوترانسفراز (ALT) یا به عنوان بخشی از پانل کبدی یا پانل متابولیک جامع (CMP) درخواست می شود تا غربالگری و یا کمک به تشخیص اختلالات کبدی انجام شود.

AST و ALT دو آزمایش بسیار مهم برای تشخیص آسیب کبدی محسوب می شوند. ALT برای کبد اختصاصی تر از AST است و معمولاً بیشتر از AST است. بعضی اوقات AST مستقیماً با ALT مقایسه می شود و نسبت AST / ALT محاسبه می شود. این نسبت ممکن است برای تمایز بین علل مختلف آسیب کبدی و تمایز آسیب کبدی از آسیب به قلب یا عضله مورد استفاده قرار گیرد.

مقادیر AST معمولاً با نتایج آزمایشات دیگر مانند آلکالین فسفاتاز (ALP) ، پروتئین تام و بیلی روبین مقایسه می شود تا به تعیین نوع بیماری کبدی کمک شود.

AST اغلب برای نظارت بر درمان مبتلایان به بیماری کبد اندازه گیری می شود و ممکن است به تنهایی یا همراه با آزمایش های دیگر برای این منظور انجام شود.

بعضی اوقات ممکن است از AST برای نظارت بر افرادی که داروهایی مصرف می کنند که احتمالاً برای کبد سمی هستند، استفاده شود. اگر سطح AST افزایش یابد، ممکن است داروی فرد به داروی دیگری تغییر یابد.

پاسخ سوال سوم:

ممکن است AST به عنوان بخشی از پانل متابولیک جامع (CMP)  در معاینات روتین سلامت درخواست شود.

در صورت داشتن علائم و نشانه های اختلال کبدی، آزمایش AST ممکن است به همراه چندین تست دیگر درخواست شود. برخی از این علائم ممکن است شامل موارد زیر باشند :

 • ضعف و خستگی
 • از دست دادن اشتها
 • حالت تهوع و استفراغ
 • تورم شکم و یا درد
 • زردی
 • ادرار تیره و مدفوع روشن
 • خارش
 • تورم در پاها و مچ پا
 • حالت کبودی

AST همچنین ممکن است برای افرادی که در معرض خطر ابتلا به بیماری کبدی هستند، به تنهایی یا با آزمایش های دیگر درخواست شود، زیرا بسیاری از افراد مبتلا به آسیب کبدی خفیف، هیچ علائمی نخواهند داشت. برخی از این نمونه ها عبارتند از :

 • افرادی که احتمالا در معرض ویروس هپاتیت قرار گرفته اند.
 • افرادی که به مقدار زیاد مشروبات الکلی مصرف می کنند.
 • افرادی که سابقه بیماری کبدی در خانواده خود دارند.
 • افرادی که داروهایی مصرف می کنند که می تواند به کبد آسیب برساند.
 • افرادی که اضافه وزن و یا دیابت دارند.

هنگامی که AST برای نظارت بر درمان مبتلایان به بیماری کبدی مورد استفاده قرار می گیرد، ممکن است در طول دوره درمان به طور مرتب درخواست شود تا مشخص شود که آیا روند درمانی موثر است یا خیر.

پاسخ سوال چهارم:

سطح پایین AST در خون طبیعی است.

مقادیر بسیار زیاد AST (بیش از 10 برابر نرمال) معمولاً به دلیل هپاتیت حاد وگاهی اوقات به دلیل عفونت ویروسی است. در هپاتیت حاد سطح AST معمولاً حدود 1 تا 2 ماه بالا باقی می ماند اما حتی ممکن است 3-6 ماه طول بکشد تا سطح آن به حالت عادی برگردد. سطح AST همچنین ممکن است به دلیل قرار گرفتن در معرض داروها یا سایر مواد سمی برای کبد و همچنین در شرایطی که باعث کاهش جریان خون (ایسکمی) به کبد می شود، به میزان قابل توجهی بالا رود (اغلب بیش از 100 برابر طبیعی).

در مورد هپاتیت مزمن معمولاً میزان AST خیلی زیاد نیست و غالباً کمتر از 4 برابر حد طبیعی است و احتمالاً از حد ALT طبیعی تر است. معمولاً در هپاتیت مزمن AST بین حالت طبیعی و افزایش اندک در نوسان است، بنابراین آزمایش برای تعیین الگوی این نوسان ممکن است مرتبا درخواست شود. چنین افزایش متوسطی ممکن است در سایر بیماری های کبد نیز دیده شود، به خصوص هنگامی که مجاری صفراوی مسدود شده باشد، یا در صورت سیروز یا برخی سرطان های کبدی. AST همچنین ممکن است بعد از حملات قلبی و آسیب دیدگی عضلات، معمولاً تا حد بسیار بیشتری از ALT افزایش یابد.

AST معمولاً همراه با آزمایش ALT یا به عنوان بخشی از پانل کبدی انجام می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نتایج AST در رابطه با سایر آزمایش های کبد، به مقاله پانل کبدی مراجعه کنید.

در اکثر انواع بیماری های کبدی، سطح ALT از AST بالاتر است و نسبت AST / ALT پایین خواهد بود (کمتر از 1). چند استثنا وجود دارد؛ نسبت AST / ALT معمولاً در هپاتیت الکلی، سیروز، بیماری کبدی مزمن مربوط به ویروس هپاتیت C و در روز اول یا دوم هپاتیت حاد یا صدمات ناشی از انسداد مجرای صفراوی افزایش می یابد. با آسيب هاي قلبي و عضلاني، AST اغلب بسيار بالاتر از ALT (غالباً 3 تا 5 برابر بالاتر) است و نسبت به آسیب کبدی این مقدار بیشتر بالا باقی می ماند.

بارداری، تزریق دارو به بافت عضله یا حتی ورزش شدید ممکن است سطح AST را افزایش دهند. سوختگی حاد، جراحی و تشنج نیز ممکن است سطح AST را بالا ببرند.

در موارد نادر برخی داروها می توانند به کبد یا ماهیچه ها آسیب وارد کنند و سطح AST را افزایش دهند. این موضوع هم در مورد داروهای تجویزی و هم برای برخی محصولات بهداشتی طبیعی صادق است. حتماً درمورد تمام داروها و یا مکمل های درمانی طبق نظر پزشک رفتار شود.

سایر سوالات مرتبط با AST

متن سوال پاسخ سوال
به غیر از آسیب کبدی چه شرایطی می تواند باعث افزایش AST شود؟

شرایطی که بر اندام های دیگر مانند قلب و عضله اسکلتی تأثیر می گذارد، می تواند باعث افزایش AST شود. افزایش خفیف تا متوسط AST ممکن است با ورزش شدید و آسیب دیدگی عضلات اسکلتی یا در شرایطی مانند پانکراتیت حاد و سکته قلبی دیده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟